Balın içerigi

Balın Yapılışı ve İçeriği

Balın üretimi, arıların çiçeklerden topladığı nektarlar ile insan eli değmeden tamamen doğal süreçlerle olur. Nektar seferine çıkan bir işçi arı çiçek nektarını hortum şeklini alan dili ile adeta hortumlayarak emer ve midesinde depolar. Bal, arıların bal midesi denilen organlarında enzim ile kimyasal değişime uğrar ve nektarın bala dönüşümü başlar.

Balın rengi, şeker dengesi ve tadındaki farklılık tamamen toplanan nektarlardan kaynaklanır. Balın kokusunu, çiçeklerdeki aromalı volatin yağı verir ki bu özel yağ aynı zamanda çiçeklere koku veren unsurdur.

Elimiz uzandığında soframızda bulmakta güçlük çekmediğimiz bal; soframıza gelene kadar nasıl bir oluşum yolunu izliyor, o küçücük arılardan nasıl böyle bir lezzet ırmağı akabiliyor? Öncelikle bir arının bir çiçeğe doğru uçması, ondan elverişli nektarı alması, kendi yaratılış bilgisinde harmanlayıp dönüştürmesi gerekiyor. Sonrasında ise peteklere depolaması. Nektar seferine çıkan bir işçi arı çiçek nektarını hortum şeklini alan dili ile adeta hortumlayarak emer ve midesinde depolar.

Bal, arıların bal midesi denilen organlarında enzim ile kimyasal değişime uğrar ve nektarın bala dönüşümü başlar. Bu dönüşümle birlikte arılar tarafından kovandaki petek hücrelerine yerleştirilir. Kovandaki hücrelere yerleştirilen ve üzeri mumdan bir kapakla örtülen bal, arılarca sağlanan özel havalandırma sistemi sayesinde bildiğimiz tat ve kıvama gelir.

Böyle sıralayınca kolaymış izlenimi verse de bal üretimi çok büyük ve ciddi bir çaba gerektirir. Yaklaşık yarım kilo balın hammaddesi olan ham nektarı toplamak için bir kovan dolusu arının bir gün boyunca bitki, çiçek dolaşıp çalışması gerekmektedir. Uçuşan binlerce arının, yarım kilo bala tadını veren sabır mıdır, yoksa azim mi dersiniz.

Toplanan bu nektarın da, ancak bir kısmının bala çevrilerek soframıza geldiğini düşünürsek ne kadar değerli bir besin kaynağı olduğunu anlayabiliriz. Nektardan elde edilen balın miktarı, tamamen getirilen nektarın şeker konsantre yoğunluğuna bağlıdır. Ancak balı bildiğimiz şekerden ayıran çok önemli bir fark vardır. Şeker ancak sindirim sisteminde değişime uğradıktan sonra kana karışır, bal ise sindirime gerek olmadan çok süratli bir şekilde kana karışır.

Bal üzerinde yapılan araştırmalarda, bal içerisinde yaklaşık 15 çeşit şeker (bunlardan bazıları fruktoz, glikoz, sakkaroz, maltoz, izamaltoz, erloz, kestoz, melezitz ve rafinozdur) tespit edilmiştir. Balın içeriğinde minerallerin, şekerlerin ve birçok vitaminin yanında az miktarda da olsa hormonlar, çinko, bakır ve iyot da bulunmaktadır. Balın rengi, şeker dengesi ve tadındaki farklılık tamamen toplanan nektarlardan kaynaklanır. Balın kokusunu, çiçeklerdeki aromalı volatin yağı verir ki bu özel yağ aynı zamanda çiçeklere koku veren unsurdur.